Haberler

Evlilik ve/veya çocuk sahibi olmak gibi yaşamsal kararların eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik profil ile yakından ilişkili olduğu bir gerçek. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. öğretim üyesi Taylan Acar Türkiye'de kadınlar ve erkekler ve çiftlerin ortak eğitim durumlarının evlenme davranışlarına olan etkisini araştırdı.

Kıyafet üzerinden de ısırabilen Asya kaplan sivrisineği Güneydoğu Asya kökenli bir tür olmasına rağmen dünyanın farklı bölgelerinde de bulunabiliyor. Son yıllarda Türkiye’de de görülmeye başlanan ve sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi çok sayıda hastalığı taşıyabilen Asya Kaplan Sivrisineği’ne karşı, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr.

Günümüzde sinirbilim, robotik, yapay zekâ ve bilişsel bilimin kesişiminde heyecan verici çalışmalar yapılıyor. Buna karşın, görsel veri işlemlemesinden, mekânsal öğrenmeye kadar belirli hayvanların çok başarılı olduğu; ancak robotik ve yapay zekâ alanında henüz aynı performansın yakalanamadığı birçok bilişsel yeti var.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK koordinasyonunda oluşturulan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışma grupları arasında yer alan Prof. Dr. Nesrin Özören ve ekibi, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Laboratuvarı'nda yürütülen aşı çalışmalarında hayvan deneyi aşamasına geçti. Özören, aşı geliştirme konusunda gelinen noktayı Anadolu Ajansı’na verdiği söyleşide kamuoyu ile paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2020 Yaz Dönemi’nde ilk kez HIST 482 koduyla “History of Emotions” dersi açıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği derste altı hafta boyunca duyguların tarihinin nasıl yazılabileceği tartışılacak. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü lisans mezunu olan ve Oxford Üniversitesi’nden doktorasını alan Dr. Şeyma Afacan (BÜ’08) tarafından verilen derste, konuyla ilgili güncel yayınların ışığında aşk, korku, kolektif duygular gibi başlıklar ele alınacak.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden bu yıl mezun olan ve 2020 Mezuniyet Töreni Rektörlük Ödülü sahibi Merve Kahraman, dünyanın en iyi ilk 25 üniversitesi arasında yer olan Singapur Ulusal Üniversitesi’nin (National University of Singapore / NUS) burslu doktora programına kabul aldı. Araştırmalarını kalın bağırsak kanseri üzerine yürütmeyi planlayan Kahraman, temel bilimler seçmek isteyen öğrencilere tutkularının peşinden gitmelerini öğütlüyor.

COVID-19 salgını nedeniyle kampüs faaliyetlerini ve eğitimi online platformlara taşıyan Boğaziçi Üniversitesi’nin 153. Mezuniyet Töreni 18 Ağustos Salı günü üniversitenin Uçaksavar Spor Sahası’nda yoğun salgın ve güvenlik önlemleriyle düzenlendi. Sadece mezunlar ve öğretim üyelerinin katıldığı tören üniversitenin Youtube kanalından da canlı yayınlandı.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2019 mezunları Cemre Uçaryılmaz ve Sezgin Mengi, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilmekte olan ‘’Türkiye Geneli Üniversiteler Arası Nadir Hastalıklar Genetik Tedavi Yarışması Rare Disease Challange (RaDiChal)’’ katılımcıları arasında yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı öğrenme ve düşünme süreçlerinin gelişimine ışık tutmayı amaçlayan araştırmaları kapsamında çocuklarla yaptığı görüşmeleri çevrimiçi ortama taşıdı. İsteyen herkesin katılabildiği görüşmelerde, Boğaziçili araştırmacılar çocuklarla online ortamda bireysel olarak gerçekleştirdikleri oyun niteliğindeki aktivitelerle çocukların nasıl düşündüklerini daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Başsağlığı

Adalet AĞAOĞLU

Ülkemizin en önemli kültürel ve düşünsel isimlerinden, aynı zamanda en önemli romancılarımızdan, tiyatrodan kısa öyküye, denemeye kadar pek çok edebî türde eser vermiş bir yazar olan Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Sayfalar