Haberler

Onkoloji alanında ilaç geliştiren ve erken aşama çalışmalarında Boğaziçi Üniversitesi’nin altyapısından güç alan RS Research, GEN İlaç, İstanbul Portföy ve Eczacıbaşı Momentum’dan 12 milyon dolar yatırım aldı.

Boğaziçi Üniversitesinden bilim insanları edebî metinlerde çevirmenin üslubunu koruyacak yeni bir makine çeviri algoritması için çalışmalarına başladı. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, çeviri dünyası için heyecan verici bir projeye adım attıkları görüşünde.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin (NHKSAM) düzenlediği “Aşiyan Konuşmaları” serisinin 4 Kasım’daki konuğu Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alp Bassa oldu. Çevrimiçi gerçekleşen etkinlikte Doç. Dr. Bassa, matematik ve müziğin karşılıklı ilişkisine dair konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Steven Footitt ve ekibi, iklim değişikliğine dayanıklı “akıllı bitki”lerin üretilmesi için gereken genetik araştırmalarına başladı. Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Fonu (BAP) tarafından desteklenen iki yıl sürecek projeyle iklim değişikliğinin bitki tohumlarında çimlenmeyi önleyen uyku halini nasıl etkilediği gen araştırmalarıyla ortaya çıkarılacak.

Yapay öğrenme ve teorik fizik alanında çalışan araştırmacı Arkadaş Özakın, 20 yılı aşkın süredir ABD’de sürdürdüğü profesyonel kariyerine nokta koydu ve geçen yıl Şubat ayında, mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ne dönerek yapay öğrenme ve depremler konusunda yeni bir araştırmaya başladı. Özakın, yeniden Boğaziçi’nde olmaktan heyecan duyduğunu belirterek hayalini kurduğu yerde olduğunu söylüyor. Özakın ve ekibi, varlığından haberdar bile olmadığımız ‘hayalet’ depremlerin yapay öğrenme ile takibi üzerine çalışıyor.

Onkoloji alanında ilaç adayları geliştiren RS Research Kurucu Ortağı, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal, Cartier Women’s Initiative programının 2021 Bilim & Teknoloji Öncüsü kategorisine seçildi.

Hayatları boyunca fizikle arası iyi olmayan dört kişi fizik korkusunu yenmek için bir araya gelir ve hikâye başlar! Prof. Dr. Burçin Ünlü ile ‘’Formülsüz Hayat’’ Cumartesi akşamları 21.30’da TRT Belgesel ekranlarında…

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burçin Ünlü, TRT Belgesel ekranında 17 Nisan tarihinde başlayan “Formülsüz Hayat” adlı programıyla, şaşırtıcı ve çoğu zaman eğlenceli deneylerle temel bilimleri evlerimize misafir ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin yeni projesi olan “Nâzım’ın Hikâyesi” web sitesi yayına girdi. Şairle ilgili yazılı, görsel ve işitsel belgeler, incelemeler ile bilgilendirme metinleri dijital ortamda tüm okurların erişimine açık…

Dilbilim Bölümü’nden Kadir Gökgöz ve A. Sumru Özsoy’un danışmanlığında yürütülen Türkiye İşitme Engelliler Derneği'nin Sabancı Vakfı tarafından 2019-2020 yılları arasında desteklenen ve 2020 yılı sonunda tamamlanmış olan “Türk İşaret Dili Kullanan Sağır Çocuklar İçin İkidilli (Türkçe ve Türk İşaret Dili) Okuma Gelişimi Uygulamaları” projesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri” çerçevesinde “Erişilebilir Dijital Uygulamalar” alanında halk oylamasıyla Türkiye birincisi seçilmiştir.

TÜBİTAK-Rusya Temel Araştırma Vakfı (Russian Foundation for Basic Research-RFBR) ile İşbirliği Programı kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nden destek almaya hak kazanan projelerden biri Fizik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Can Kozçaz’ın projesi oldu.

Sayfalar